May 31 2012

Pinsefesten 2012

Udgivet af

Pinsefest i Helligåndskirken.

 

 Med strålende vejr begyndte Pastor Nikolaj messen udenfor helligåndskirken pinsedag d. 27.maj. Vores katolske menighed fejrede atter pinsen sammen med DUK. Under messen blev der læst forbønner på 6 forskellige sprog og både de afrikanske og tamilske kor sang hymner så flot.  Efter Messen samledes vi alle i menighedslokalet, hvor bordet stod tildækket med retter og specialiteter fra de alle verdens lande.  I mellemtiden havde Pastor Nikolaj udfordret børnene og de unge under messen hvor han havde givet dem små farvede sedler med ord og udtryk som de enten skulle forklare eller lave skuespil for menigheden efter alle havde spist. Men fordi vejret nu var så skønt valgte DUK at få taget billeder af børnene med DUK- sweatshirt på og derefter var der en omgang rundbold hvor der deltog mange og det så ud til at de havde det rigtig sjovt. Så kaldte Pastor Nikolaj børnene ind i kirken, hvor de var delt op i hold og optrådte de forskellige indslag som de havde øvet. Både Pastor Nikolaj og menigheden var enige om at børnene var dygtige og havde udført det godt alle sammen. Til sidst samledes alle igen i menighedslokalet for at spise dessert og der stod bordet igen dækket til med lækre kager og frugtsalat. Det blev en dejlig pinsefest som vi forhåbentlig kan gentage næste år.

Dineezia

Sekretær for DUK

[ Click here for English version ]

Ingen kommentarer endnu - (klik for at skrive din)

May 31 2012

INVITATION!

Udgivet af

 Grillaften under sommersolens første stråler!

Dato: 09/06-12 fra kl. 17.00-21.00

Før børnene og de unge sætter skolebøgerne på hylden og iler af sted på sommerferie vil DUK holde en grillaften d. 09/06-12 med udendørs boldspil og andre aktiviteter. Det er for alle familier / børn og unge i DUK, der inviteres til hygge og samvær med forhåbentlig ligeså godt vejr som der var til pinsefesten. Vi mødes først i kirken kl. 17.00, hvorefter tager vi udenfor og kun fantasien sætter grænser for hvad vi skal lave. Og fordi de sommeraftenerne er lange afslutter vi kl. 21.00.  Kom og vær med til en dejlig stund med god mad og glade mennesker. DUK håber på, at rigtig mange møder op.   

Hilsen DUK.

Tilmeld antal personer på SMS/Ring 22254947 inden d.7/6.

[ Click here for English version ]

Ingen kommentarer endnu - (klik for at skrive din)

May 28 2012

Tillykke med Helligåndskirken!

Udgivet af

Endnu engang kunne menigheden samles foran det store dækkede bord med specialiteter fra hele verden. Tak til alle kokkene – uden jer ingen fest. Denne gang var den Helligåndskirkens, ja hele verdenskirkens fødselsdag som man populært sagt kunne forklare pinsemysteriet med. Pinsemessen var igen i år meget festligt, og der blev bedt forbønner og fadervor på alle de tilstedeværendes modersmål. Vores tamilske og afrikanske brødre og søstre stod for 2 sang indslag, hvilket efterhånden også er en fast tradition. Tak til begge grupper! Pastor Mikolaj havde istedet for en almindelig prædiken valgt at engagere alle tilstedeværende unge mennesker med opgaver, der skulle løses til efter spisningen. 9 grupper skulle iscenesætte eller forklare nøglebegreber om Helligånden. Ikke en let opgave, hellere ikke for de voksne. Belønningen for deltagerne var den nye meget flotte DUK trøje. Joy har som sædvanlig taget en masse billeder som kommer her på siden i nærmeste fremtid. God Pinse!

[ Click here for English version ]

Ingen kommentarer endnu - (klik for at skrive din)

May 27 2012

Pastor Judes Pinseprædiken 2012

Udgivet af

Pastor Judes Pinseprædiken er nu lagt ud under linket: Søndags prædiken

[ Click here for English version ]

Ingen kommentarer endnu - (klik for at skrive din)

May 27 2012

Pastor Judes prædiken til Pinsemessen 2012

Udgivet af

Prædiken pinse 2012. Søndag den 27. maj.

Ev: Joh 20, 19-23

I går sigtede en biskop på mig med sin vandpistol. Heldigvis skød han mig ikke. En præst kom til mig og ville låne kirken som toilet – det mente han at han havde ret til, fordi han var præst. Senere mødte jeg 5 gravide nonner som skubbede en barnevogn foran sig med drikkevarer i. Til sidst skete det at bedemanden kom med en kiste på hjul – i kisten var en præst faldet i søvn ved siden af en nonne. Ja, det var ikke nogen helt almindelig lørdag i går – det var karneval i Aalborg. Optoget kom lige her forbi og i 4 timer stod jeg i solen og så den ene skøre udklædning efter den anden.

Musikken var høj, menneskerne var glade og det skete endda at nonnerne dansede med en smølf eller gav en forbipasserende pave en sving om. Med solen højt på himlen var det en kærlighedens fest som tilbagelagde en hærget rute til kommunens oprydningsfolk. Fløjterne kommunikerede med fodboldhorn langt borte. Råb, skrig og sambarytmer stemmede i. Sproget var fælles, lykken var nem at få øje på.

Nu var det måske ikke Helligåndens kraft de dansede med, men mere Carlsbergs kraft, men alligevel er der noget fascinerende ved at så mange mennesker kan samles om noget med så stor glæde, uden at stemningen udvikler sig farligt eller dramatisk. Sådan tænker jeg også det skete da disciplene modtog Ånden og pludselig kunne tale det lykkens og kærlighedens sprog som Pinsen handler om.

Bange og fortvivlede frygtede disciplene for deres liv – og pludselig står Jesus midt i blandt dem, og de fyldes af Ånd, liv og muligheder. De glemmer enhver forskellighed og oplever en enhed og et fællesskab omkring deres nye mission. Også alle vi der er her i dag er med i den mission. Ja, hele verdens kirker er med i det karnevalsoptog – alle går vi i samme retning for at udbrede – ikke sambarytmer – men kendskabet til evangeliet.

Med et kærlighedens sprog er vi væbnet med det samme fællesskab som disciplene følte under pinsen.  Det er netop dette kærlighedens sprog som er det sprog alle forstår – ikke dansk, engelsk eller noget andet sprog kan bruges – for kærlighedens sprog har ingen ord. Kærlighedens sprog er et gerningernes sprog, og kun på vores gerningers værd, kendes vi.

Kirken har fødselsdag i dag. Ikke disse 4 vægge – ikke Sankt Peters Kirken i Rom, men den kirke der lever i blandt os alle – den kirke vi er når vi er sammen, og måske tænker vi at én efter én kan vi ikke være kirken, at den opgave er for tung for os at bære hver for sig.

En dreng spurgte engang sin farfar: ’Hvad vejer et snefnug?’ Dertil svarede farfaren: ’Det vejer ingenting’. Det forstod drengen ikke for han havde netop set sådanne snefnug lande på en gren. Han talte dem og da snefnug nummer 1 million, 2 tusinde og 3 ramte grenen knækkede den. Denne lille historie fortæller os at hver for sig føles det måske som om vi ingenting vejer, men sammen vil ingenting og ingenting give noget der kan udrette noget sammen.

Én mand med en fløjte klædt ud, danner heller ikke noget karneval – men 30.000 mennesker deriblandt paver, nonner og præster giver et helt andet indtryk. En larm, et syn og optog man ikke kan overse. Lad os have denne vision også for vores kirke. Lad den de kommende år larme, danne optog og være tydelig i samfundet så heller ikke vi er til at overse. Glædelig pinse!

[ Click here for English version ]

Ingen kommentarer endnu - (klik for at skrive din)

May 26 2012

Læsningerne til pinsedag 2012

Udgivet af

PINSEDAG

Søndag d. 27. maj (rød).  

1.L.: Apostlenes Gerninger: kap.2, v.1-11 

Sl 104: v.1ab+24ac, 29bc-30 og 31+34. 

Resp.: ’Herre, send din Ånd og skab liv, gør jorden ny!’ 

2.L.: 1. Korintherbrev: kap.12, v.3b-7 og 12-13. 

Ev.: Joh 20,19-23. 

Eller: (ad libitum)

2.L.: Gal 5,16-25.

Ev.: Joh 15,26-27; 16,12-15. 

(Augustin af Canterbury, biskop, fejres ikke) 

Påsketiden afsluttes efter komplet. 

Messen starter kl. 10.00 med Pastor Mikolaj

HUSK Festen efter messen!! 

OG! OG! OG! 

Ingen Messen næste søndag pga. Øm valfarten 

Læsningernes tema:

Pinsedag

I dag fejrer vi den store Pinsedag, da Kristus fyldte kirken med magten fra sin ånd, som blev udsendt til hele verdenen for at bringe hans fred, glæde og tilgivelse til hele menneskeheden.

(Cf. The Sunday Missal) 

The Theme of the Readings:

The Day of Pentecost

Today we celebrate the great day of Pentecost when Christ filled the Church with the power of his spirit and sent it out into the world to bring his peace, joy and forgiveness to all mankind.

(Cf. The Sunday Missal)

 

 

 

 

 

Ingen kommentarer endnu - (klik for at skrive din)

May 26 2012

Biskoppens Pinse Novene

Udgivet af

Den sidste del afslutter  Biskoppens Pinse novene

9. Dag

Blufærdighed, selvbeherslelse og kyskhed

Læsning af Paulus’ første brev til Kortinterne: kap. 6, v. 12 – 20

Bøn: Gud Helligånden, du lutrer os som sølv og guld, så vi på rette vis kan frembære offergaver til Gud. Lær os at elske Kristi bud og søge renselse og lægedom i sakramenterne.  Amen

[ Click here for English version ]

Ingen kommentarer endnu - (klik for at skrive din)

May 25 2012

Biskoppens Pinse Novene

Udgivet af

Den 8. del af Biskoppens Pinse novene kommer her:

8. Dag

Trofasthed

Læsning af Esajas’ bog:kap. 63, v. 7 – 9

Bøn: Gud Helligånden, giv os kraft til at være tro mod vort kald, så vi engang må høre Kristi stemme kalde: ‘Du gode og tro tjener; du har været tro i det små, jeg vil betro dig meget. Gå ind til din herres glæde!’ Amen

[ Click here for English version ]

Ingen kommentarer endnu - (klik for at skrive din)

May 24 2012

Biskoppens Pinse Novene

Udgivet af

Den 7. dag fra Biskoppens Pinse novene:

7. Dag

Overbærenhed og mildhed

Læsning af Paulus’ brev til Korinterne: kap. 6, v. 1 – 10

Bøn:  Gud Helligånden, du skænker os nådens tid. Gør os sagtmodige og ydmyge af hjertet, så vi helhjertet kan efterfølge Kristus og gennem kors og død når til opstandelsens herlighed. Amen

[ Click here for English version ]

Ingen kommentarer endnu - (klik for at skrive din)

May 23 2012

Biskoppens Pinse Novene

Udgivet af

Her følger Biskoppens  Pinse Novene til i dag:

6. Dag

Tålmodighed, venlighed og godhed

Læsning af Paulus’ brev til Efeserne: kap. 4, v. 1 – 6

Bøn: Gud Helligånd, kun i dig kan vi blive ét legeme og én ånd i Kristus. Led os af dine veje til stadig større enhed og tro, så der til sidst må være én hyrde og én hjord.

[ Click here for English version ]

Ingen kommentarer endnu - (klik for at skrive din)

« ældre indlæg